Citavi 5 for Windows - Academic

Menedżer bibliografii do użytku domowego, komercyjnego, organizacyjnego oraz free, która pozwala na pracowanie nad projektami zawierającymi do 100 rekordów (na testowanie np. podczas pisania artykułu). Program w wersji dla studenta to to wydatek około 245,00 PLN

 Konfiguracja

 1. Instalacja
  Po ściągnięciu ze strony www.citavi.coml, otwórz CitaviSetup.exe, aby rozpocząć instalację. Wybierz pickers’y, które chcesz zainstalować (dla Firefox, Internet Explorer, Google Chrome i Adobe Acrobat i Adobe Reader). To pozwoli Ci łatwo kopiować informacje z www i dokumentów PDF.
 2. Tworzenie nowego projektu
  Na ekranie powitalnym kliknij przycisk Nowy projekt: Wybierz, czy chcesz utworzyć projekt solo czy team projekt. Nadaj nazwę opisową i kliknij będą przechowywane w folderze Citavi 4\Projects. Jeśli pracujesz w sieci lokalnej, powiadom współpracowników o adresie projektu. (Dlaczego projekty nie należy umieszczać w Dropbox, GoogleDrive lub Onedrive?)
 3. Wpisz klucz licencji
  Klucz przesyła bezpośrednio od firmy Swiss Academic Software GmbH przez e-mail. Wklej klucz licencji a asystent licencji wyjaśni resztę.
 4. Konfigurowanie automatycznych kopii zapasowych
  Citavi zapisuje zmiany, więc nie musisz pamiętać, aby zapisać kopię. Przy każdym zamknięciu projektu, Citavi zapisuje kopię zapasową Citaviun4\Backup-der. Kopia zapasowa jest zapisana w archiwum ZIP z nazwą projektu i datą. Nie było by błędem, aby regularnie kopiować kopie zapasowe na zewnętrzny dysk. Aby zmienić ustawienia lokalizacji projektu i jego kopii, wejdź w główne górne poziome menu programu: narzędzia/opcje/foldery.

Dodawanie źródeł

Citavi składa się z modułów: menadżera bibliografii (moduł Tytuły), organizatora warsztatu (moduł Wiedza) oraz terminarza zadań (moduł Zadania). Citavi obsługuje 35 stylów cytowań.

  1. Sposób pierwszorzędny: Pickers. Interfejsy webowe współpracujące z Citavi sygnalizują to ikonką obok nr. ISBN: 978-83-01-17972-4. Polecam szczególnie z uwagi an gotowe słowa klucze. Jednak kategorię, grupę oraz streszczenie trzeba uzupełnić ręcznie. 
  2. Sposób drugi: automatyczne wprowadzenia źródła, po numerach ISBN.

Formatowanie źródła

Wykorzystaj potencjał programu i do źródła przypisz słowa klucze, grupy oraz streszczenia. Za pomocą programu FreeMind stwórz drzewo  kategorii (metody badawcze lub rozdziały i podrozdziały) a następnie zaimportuj do Citavi. Nieco dalej omówię funkcje eksportu danych z Citavi do Word oraz jak wstawiać kategorie z modułu Wiedza jako tytuły rozdziałów w dokumencie Word.

Teraz przy poszczególnym źródle możesz wskazać na daną kategorię źródła np. Studia Przypadku. Podobnie działają grupy w źródłach. Grupy mogą pomóc w organizacji pracy lub sortowaniu źródeł w sposób niezwiązanych z ich treścią. Ja stworzyłem grupy: pracownicy WSB etc.